Обучението по авторско право в учебния процес цели да предостави знания относно създаването на учебни материали и използването на учебни и други материали в процеса на предодаване и усвояване на знания в училище. Познаването на режима на правна закрила на произведенията и на използването на закриляни произведения е от изключително важно значение за процеса на преподаване. От една страна тези норми трябва да се познават и да се съобразяват от учителите когато те създават и използват учебни материали, а от друга - когато се възлагат задачи за самостоятелна подготовка и други извънкласни дейности на учениците, за да бъдат обяснени и да се изгражда необходимата култура. Познанията в областта на авторското право са необходими за заемането и за изпълнението на учителската длъжност, за професионалното усъвършенстване и за кариерното развитие на учителя.
В теоретичната част се разглеждат видовете закриляни произведения и техните особености, пораждането на правната закрила, съдържанието на авторските права и използването на закриляните произведения. Разглежда се свободното използване на произведения и използването на произведения, които са създадени в рамките на трудово правоотношение. Отделя се специлано внимание на използването на поместени в интернет материали и на плагиатството като явление.
Практическата част е насочена към развиване на умения за боравене със законови източници, за определяне на възможностите за използване на различни видове материали в учебния процес съобразно Закона за авторското право и сродните му права. Отделя се внимание на възможностите за защита при нарушения на авторски права от трети лица и на недопускането на плагиатство при подготовката и използването на материали в учебния процес.
Съотношението между хорариума на теоретичната и практическата част е един час практически занятия на всеки три часа теория, или 75 % (12 академични часа) – теоретична част и 25 % (4 академични часа) – практическа част.
Цели:
Основните цели на обучението по авторско право в учебния процес са посочени по-долу:
професионално усъвършенстване чрез придобиване на знания и умения за определяне на закриляните от авторското право произведения в учебния процес;
реализирането на политика за осигуряване на напредък и подобряване на образователните резултати на децата и на учениците, за тяхната подкрепа и консултиране;
удовлетворяване на професионалните интереси на педагогическия специалист и осигуряване на възможност за планиране на личностното и професионалното му израстване и кариерното му развитие;
създаване на условия за превръщане на институцията в среда за изява чрез разгръщане на творчеството и иновациите и за обмяната на добри практики;
придобиване на знания и умения за определяне на обхвата и на съдържанието на правната закрила на използваните в учебния процес материали
формиране на компетентност и умения за обучение на учениците за използване на чужди материали, включително за използването на материали от интернет
формиране на компетенции за предприемане на мерки по защита при нарушения върху закриляни произвeдения от трети лица
придобиване на знания и формиране на умения за предотвратяване на плагиатство в учебния процес
Форми на обучение:
Присъствена или Смесена (частично присъствена, частично неприсъствена/дистанционна, включваща и онлайн методи на обучение).
Методи на обучение:
4.1. При изцяло присъствена форма на обучение:
лекции;
практически занятия (обсъждане на казуси, съставяне на документи, работа с правни текстове и др.);
самостоятелна подготовка (проучване на нормативна уредба по зададени въпроси, анализ на съдебна практика и др.).
4.2. При частично неприсъствената/дистанционна форма на обучение: предоставяне на обучителни материали на хартиен носител и чрез отдалечен достъп до уеб платформи; онлайн лекции и обучение и обучение чрез виртуални комуникации; видео консултации.
Индикатори за очаквани резултати от обучението:
Проверката на усвоените знания и придобитите компетенции се извършва чрез отговор на казус и разработване на задача за самостоятелна подготовка.
По време на обучението индикатори за постигането на очакваните резултати ще бъдат:
оценки на отговорите на казуса;
оценки на отговорите на задачата за самостоятелна подготовка;
удовлетвореност на учасниците.
Степента на удовлетвореност на участниците в проведеното обучение ще бъде измерена чрез анкета за обратна връзка по следните показатели:
съдържание на програмата;
избор на методи на обучение;
качество на работата на обучителя;
приложимост на наученото;
позитивна нагласа на участниците за въвеждане на иновативни подходи в учебния процес;
качество на предоставените материали;
начин на уведомяване и общуване.
Индикаторите за успешност на обучението са част от стандарта, въведен в Центъра за иновативни образователни практики и са мотивирани от конкретните цели на програмата.
Продължителност на обучението и брой часове:
- 2 учебни дни;
- 16 академични часа.
/Обучението е с продължителност от 16 академични учебни часа, разпределени в два дни. Учебният натериал е разпределен в три теми, всяка с хорариум от 4 часа, които включват 3 лекционни часа и 1 час за практическа подготовка. Необходимите часове за самостоятелна подготовка, в т.ч. за подготовка за изпит, са 6 часа./
Брой квалификационни кредити: 1 (един) квалификационен кредит.
Начин на завършване на обучението: Тест; отговор на казус и разработване на задача за самостоятелна подготовка.
Документ, който удостоверява броя квалификационни кредити: Удостоверение за допълнително обучение за повишаване на квалификацията по чл.48, ал.1, т.1 от Наредба 12/01.09.2016 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти, издадена от министъра на образованието (обн. в ДВ, бр. 75 от 27.09.2016 г., в сила от 27.09.2016 г.).
Обучител:
Доц. д-р Живко Драганов, д.н. ,
Преподавател по “Право на интелектуалната собственост” в ЮФ на УНСС
Материално-технически и информационни ресурси, специфични за програмата:
На всеки участник в обучението ще бъде предоставен подготвен от обучаващата организация пакет с образователни материали, които ще включват учебна информация по всяка от подтемите в програмата за обучение.
Мястото на обучението ще бъде осигурено с безжичен интернет достъп.
Техническите средства за презентиране и другите материали за работа – постери, хартия, маркери и химикали – ще бъдат осигурени от обучаващата организация.