Програмата е насочена към:
Програмата за квалификация е продължаваща: краткосрочно обучение за познаване и прилагане на някои стратегии и техники на интерактивното обучение.
Традиционното обучение цели репродуктивното усвояване на определен обем от знания. Когато обучението е съсредоточено предимно върху рационалното познание, интелектуалното развитие става за сметка на емоционалното и социалното съзряване на младите хора. Продуктивното взаимодействие в образователния процес предполага диалогичност, която се изразява в еднаквата активност на участниците и превръща ученика в основен субект на образователно-възпитателната дейност.
Прилагането на интерактивни методи на обучение води до по-качествени взаимодействия между различните участници в образователния процес, което дава възможност за личностно развитие на обучаемите на основата на съпреживяване, диалог, анализ, вземане на решение.
В рамките на обучението педагогическите специалисти ще усъвършенстват своите компетентности за прилагането на интерактивни подходи в класната стая и на интерактивни методи на обучение в контекста на държавните образователни стандарти и учебните програми.
Чрез запознаване с примери от учебната практика, симулиране на реални учебни ситуации, групова дейност и практикум участниците в обучението ще упражнят умения за прилагането на някои от основните стратегии и най-широко разпространените техники за интерактивно обучение.
Обучението ще завърши с разработването на проект на урок с прилагане на интерактивни методи в учебната дейност.
Съотношение между теоретична и практическа част: 30 % теоретична и 70% практическа част.
Повишаване на педагогическата компетентност на учителите и педагозите:
Програмата залага на осъзнаването от участниците в нея, че ключово педагогическо умение в професионалния профил на учителя е умението му да прилага иновативни методи на обучение, което е с голямо значение за подобряване на ефективността на ученето и индивидуалния прогрес на учениците.
Участниците в програмата ще задълбочат уменията си да използват конструктивни подходи на сътрудничество в класната стая и на ефективни методи на обучение за придобиване на ключови компетентности от учениците.
Ще познават иновативни техники на обучение за развитие на творческото мислене на учениците и осигуряване на практическото приложение на придобитите от тях знания.
Ще усвършенстват уменията си за прилагане на ефективни, иновативни методи на организация на обучението, за подбор на подходящи средства и материали и за получаване на пълноценна обратна информация.
Методите на обучение включват презентации, симулативни игри, екипна дейност, групови дискусии, изработване и представяне на групов проект.
Обучението е разделено на модули, всеки от които е фокусиран върху отделен аспект от темата. Първият модул е теоретичен, следващите са практически.
Чрез прилагането на метода учене чрез преживяване и опит участниците ще усвоят конкретни умения за прилагането на интеракцията в своята педагогическа практика.
Чрез рефлексия и анализ ще се направи оценка на дейността на участниците. Те ще дискутират върху силните и слабите страни на работата си, ще коментират чуждия опит, ще правят изводи и обобщения, ще споделят практиката си в прилагането на интерактивните методи на обучение.
Обучението ще завърши с екипна работа по изработването на групов проект, оценка и самооценка на проектите.
По време на обучението индикатори за постигането на очакваните резултати ще бъдат:
- Брой успешно изпълнени индивидуални задачи, проверяващи уменията на участниците за конструиране на учебната ситуация чрез планиране на въпросите и отговорите и определяне на техники за мотивиране на учениците към учебната работа и учебното съдържание;
- Брой успешно изпълнени групови задачи за подбор на ефективни методи за групиране на учениците и подбор на материалите;
- Брой успешно изпълнени групови проекти за ефективно практическо приложение на интерактивни методи на обучение чрез изграждане на мостове между наученото и това, което иска учениците да научат и определянето на приемливи доказателства за оценяване на резултатите от обучението на учениците
Степента на удовлетвореност на участниците в проведеното обучение ще бъде измерена чрез анкета за обратна връзка по следните показатели:
Индикаторите за успешност на обучението са част от стандарта, въведен в Центъра за иновативни образователни практики и са мотивирани от конкретните цели на програмата.
- 3 учебни дни;
- 16 академични часа.
Деян Янков Янев:
- Образователно-квалификационна степен –„магистър”;
Специалност „Българска филология”;
На всеки участник в обучението ще бъде предоставен подготвен от обучаващата организация пакет с образователни материали, които ще включват учебна информация по всяка от подтемите в програмата за обучение.
Необходимо е участниците да разполагат с индивидуални електронни устройства – таблет или преносим компютър, и да носят годишните си тематични разпределения в хартиен или електронен вид.
Мястото на обучението ще бъде осигурено с безжичен интернет достъп.
Техническите средства за презентиране и другите материали за работа – постери, хартия, маркери и химикали – ще бъдат осигурени от обучаващата организация.