Програмата за квалификация включва краткосрочно обучение – семинар, за задълбочаване на знанията и усъвършенстване на уменията на учителите относно прилагането на иновативен модел на планиране в образователния процес.
Осигуряването на разбиране чрез дизайна на урока е иновативна образователна практика, чието приложение води както до по-висока мотивация на учениците за учене чрез поставянето им в центъра на учебната дейност, така и до по-цялостна реализация на очакваните образователни резултати.
Програмата за обучение включва дейности за подобряване на педагогическите умения за планиране на учебните единици с акцент върху ученето на практическа основа.
Участниците ще усвоят знания и ще усъвършенстват уменията си за прилагане на обратен дизайн на урока, за тясно обвързване на съдържанието му с държавните образователни стандарти и с очакваните резултати, посочени в учебната програма, за оценяване на знанията, уменията и отношенията на учениците чрез определянето на приемливи доказателства.
Ще овладеят приложим модел за планиране на уроците си с акцент върху осигуряване на разбирането, ще се запознаят с примерни уроци, разработени на базата на този модел, ще споделят и систематизират опита си в прилагането на практически ориентирани модели на обучение и ще придобият повече увереност в използването на иновативни образователни подходи в педагогическата си практика.
Съотношение между теоретична и практическа част: 30 % теоретична и 70% практическа част.
Цели на програмата:
Повишаване на педагогическата компетентност на учителите и педагозите:
Участниците в програмата за обучение ще придобият допълнителна академична компетентност за прилагането на иновативен образователен подход, иновативни техники и методи на преподаване, приложими за учебния предмет, по който преподават.
Участниците ще усъвършенстват педагогическите си компетентности по използването на иновативни методи за планиране на уроците, преподаване и оценяване на резултатите на учениците.
Ще подобрят уменията си да определят ясни образователни цели и да планират подходи за реализиране на вътрешнопредметни и междупредметни връзки.
Ще усъвършенстват своите компетентности за прилагането на ефективен модел за дизайн на обучението, фокусиран върху учителската креативност, задълбочаването на ученическото разбиране и трансфера на знанията и уменията.
Форма на обучение: присъствена.
Методи на обучение:
Обучението включва презентации, екипна дейност, групови дискусии, изработване и представяне на групов проект. Разделено е на модули, всеки от които е фокусиран върху отделен аспект от темата на програмата. По време на двудневната присъствена програма чрез прилагането на разнообразни, практически ориентирани методи в отделните части на обучението ще се усвояват конкретни умения за моделиране на урока с акцент върху разбирането. Ще се извършват рефлексия и анализ на собствената дейност на участниците. Те ще дискутират върху силните и слабите страни на работата си, ще коментират чуждия опит, ще правят изводи и обобщения, ще споделят практики в прилагането на иновативни образователни модели. Обучението ще завършва с екипна работа по изработването на групов проект, оценка и самооценка на проектите.
Индикатори за очаквани резултати от обучението:
По време на обучението индикатори за постигането на очакваните резултати ще бъдат:
Брой успешно изпълнени индивидуални задачи, проверяващи познаването и разбирането на принципите и съдържанието на модела за планиране „Осигуряване на разбиране чрез дизайн на урока“;
Брой успешно изпълнени групови задачи по обвързването на дизайна на урок с държавните образователни стандарти и очакваните резултати от учебната програма
Брой успешно изпълнени групови проекти за ефективно практическо приложение на модела за планиране на урочната дейност чрез смислено използване на технологиите в приложението на модела и определянето на приемливи доказателства за оценяване на резултатите от обучението на учениците
Степента на удовлетвореност на участниците в проведеното обучение ще бъде измерена чрез анкета за обратна връзка по следните показатели:
съдържание на програмата;
избор на методи на обучение;
качество на работата на обучителя;
приложимост на наученото;
позитивна нагласа на участниците за въвеждане на иновативни подходи в учебния процес;
качество на предоставените материали;
начин на уведомяване и общуване.
Индикаторите за успешност на обучението са част от стандарта, въведен в Центъра за иновативни образователни практики и са мотивирани от конкретните цели на програмата.
Продължителност на обучението и брой часове:
- 3 учебни дни;
- 16 академични часа.
Брой квалификационни кредити: 1 (един) квалификационен кредит.
Начин на завършване на обучението: Разработен план за обучение на ученици чрез използването на модела „Осигуряване на разбиране чрез дизайн на урока“ съобразно годишното разпределение по конкретен учебен предмет.
Документ, който удостоверява броя квалификационни кредити: Удостоверение за допълнително обучение за повишаване на квалификацията по чл.48, ал.1, т.1 от Наредба 12/01.09.2016 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти, издадена от министъра на образованието (обн. в ДВ, бр. 75 от 27.09.2016 г., в сила от 27.09.2016 г.)
Обучител:
Деян Янков Янев:
- Образователно-квалификационна степен –„магистър”;
Специалност „Българска филология”
Материално-технически и информационни ресурси, специфични за програмата:
Участниците в обучението ще получат подготвен от обучаващата организация пакет с образователни материали, който ще включва учебна информация по всяка от темите в програмата за обучение.
Необходимо е участниците да разполагат с индивидуални електронни устройства – таблет или преносим компютър.
Мястото на обучението ще бъде осигурено с безжичен интернет достъп.
Техническите средства за презентиране и другите материали за работа – постери, хартия, маркери и химикали – ще бъдат осигурени от обучаващата организация.